Osallistu vapaaehtoistoimintaan

Munvuoro – vapaaehtoistyön verkkopalvelu

Tule mukaan antoisaan vapaaehtoistoimintaan Viitasaaren kaupungin ja Viitasaaren seurakunnan sekä Munvuoro Oy:n yhteisen verkkopalvelun kautta.
Kerää samalla pikku palkintoja, ansioluettelo ja ennenkaikkea hyvää mieltä sekä uusia kavereita 🙂

Facebookista löytyy yleinen Vapaaehtois- ja järjestötyö – Viitasaari -ryhmä: https://www.facebook.com/groups/231975370912802/
Liity mukaan keskusteluun ja kutsu ystäväsi! Ryhmässä kerrotaan Munvuoron käytöstä ja sovelluksessa olevista tehtävistä, mutta siellä voi kertoa myös muusta vapaaehtoistyöstä sekä järjestöjen toiminnasta, jos esimerkiksi yhdistyksesi kaipaa lisää toimijoita.

 

Vapaaehtoistyö

Kaupunkistrategiassa korostamme yhteisöllisyyden ja osallistamisen edistämistä. Viitasaaren kaupungin, Viitasaaren seurakunnan ja paikallislehden yhteisen ohjausryhmän tavoitteena on kehittää paikallista yhteisöllisyyttä ja asukkaiden osallisuutta sekä ehkäistä syrjäytymistä. Munvuoro-palvelun käyttöä on kokeiltu Viitasaarella kuluvana vuonna ja toimintaa on päätetty jatkaa kokeilun jälkeen ensi vuonna. 

Olemme laajentaneet Hyvän tahdon puun toimintaa Hyvän mielen maiseman toiminnaksi kännykällä, tabletilla tai tietokoneella käytettävän sovelluksen avulla, jossa voit kerätä pisteitä suoritetuista vapaaehtoistehtävistä (eli keikoista kuten sanomme) ja edetä askeleen kerrallaan Hyvän mielen maiseman stepeillä sekä saavuttaa näin hyvän mielen ohella pikku palkintoja.

Kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä Munvuoro-palvelun Viitasaaren yhteyshenkilöihin, jotka haastattelevat uudet vapaaehtoiset ja neuvovat palvelun käyttöönotossa. Käyttäjäksi voi päästä myös osallistumalla perehdytyskoulutukseen, jota järjestetään tarvittaessa ja josta ilmoitetaan erikseen kaupungin verkkosivuilla. Perehdytyksen jälkeen palvelua voi käyttää omalla tietokoneella tai kännykällä. Palvelun käyttö on vapaaehtoiselle maksutonta ja se vaatii verkkoyhteyden.

Keikat verkkopalvelussa odottavat tekijäänsä. Ota yhteyttä ja tule tutustumaan järjestelmään!

Lisätietoa Munvuoro-palvelusta ja vapaaehtoistyöstä Viitasaarella:

Vapaaehtoistyötä koskevissa asioissa voit ottaa yhteyttä vapaaehtoistyön yhteyshenkilöihin arkisin klo 9 -17 välillä seuraavasti:

Viitasaaren kaupunki/ Vanhuspalvelut

Kotihoito: Kaisa Pikkupeura puh. 050 310 8037, kaisa.pikkupeura@viitasaari.fi
Asumispalvelut/ Lehtola: Laila Leskelä puh. 044 4597404 ja
Helmiinan yksikkö/ Maija-Riitta Vuorikoski puh. 044 733 5656
Koti- ja asumispalvelujohtaja Mervi Rantanen puh. 044 459 7331, mervi.rantanen@viitasaari.fi

Viitasaaren kaupunki/ Vammaispalvelut/ Tuettu asuminen:

Saila Kainulainen 044 4597 399, saila.kainulainen@viitasaari.fi,
Arja Vuorela 040 7045637, arja.vuorela@viitasaari.fi,
Päivi Pihlajamäki 040 86001887,paivi.pihlajamaki@pihtipudas.fi,

Viitasaaren seurakunta:

Nuorisotyönohjaaja Heidi Syvänen 050 588 4911, heidi.syvanen@evl.fi

Yleistä tietoa Munvuorosta ja hankkeesta:

Viestinnän kehittäjä Markus Kauppinen, 045 875 6 875, markus.kauppinen@viitasaari.fi
Kaupunginsihteeri Tiina Honkanen, 044 4597301, tiina.honkanen@viitasaari.fi

Munvuoro-palvelua koskevissa teknisissä asioissa
ja muissa kysymyksissä voit ottaa yhteyttä:
Ville Grönberg, 040 57 14 313, munvuorosovellus@gmail.com

Tutustu verkkopalveluun : http://www.munvuoro.com/

Hae sivustolta