Ympäristölautakunta

Ympäristölautakunta

Asioiden käsittelyssä oikeus päätöksentekoon vaihtelee kunnittain yhteistoiminta-sopimuksen mukaisesti.

Ympäristölautakunnan esityslistoihin ja pöytäkirjoihin voit tutustua internetissä.

Ympäristöterveysvalvonta, eläinlääkintä ja eläinsuojelu

Päätöksentekoon oikeuttavat kunnat ja jäsenmäärät:  Saarijärvi (2 jäsentä) , Viitasaari (2 jäsentä), Pihtipudas (2 jäsentä), Karstula (2 jäsentä), Kinnula (1 jäsen), Kyyjärvi (1 jäsen), Kannonkoski (1 jäsen) ja Kivijärvi(1 jäsen).

Ympäristönsuojelu

Päätöksentekoon oikeuttavat kunnat ja jäsenmäärät: Viitasaari (2 jäsentä), Pihtipudas (2 jäsentä), Kannonkoski (1 jäsen), Kivijärvi (1 jäsen), Kyyjärvi (1 jäsen) ja Kinnula (1 jäsen).

Rakennusvalvonta

Päätöksentekoon oikeuttavat kunnat ja jäsenmäärät; Viitasaari (2 jäsentä), Pihtipudas (2 jäsentä), Kannonkoski (1 jäsen), Kivijärvi (1 jäsen), Kyyjärvi (1 jäsen) ja Kinnula (1 jäsen).

Toimielimen jäsenten tietoja päivitetään.

Tehtävä Jäsen Henkilökohtainen varajäsen
Puheenjohtaja Päivi Vuorio
paivi.vuorio@viitasaari.fi
Reijo Pekkarinen
Varapuheenjohtaja Ilpo Linna, Kinnula Ilari Kinnunen
puh. 044 282 9071
ilari.kinnunen@kinnula.fi
Esittelijä Vs. ympäristötoimen toimialajohtaja
Seppo Lappalainen
puh. 044 459 7385
seppo.lappalainen@viitasaari.fi
Sihteeri Kanslisti Auli Mattola
puh. 040 171 7390
auli.mattola(at)viitasaari.fi
Jäsen Jyrki Koskela
puh. 040 838 5318,
040 714 3886 (työ)
jyrki.koskela@viitasaari.fi
Outi Vornanen
puh. 045 660 7344
outi.vornanen@viitasaari.fi
Jäsen Laura Kumpulainen
puh. 0400 254 462
laura.kumpulainen@pihtipudas.fi
Jouni Hämäläinen
puh. 0400 225 657
Jäsen Sulo Pasanen
puh. 040 590 6141
Virpi Pulkkinen
Jäsen Minna Repola, Saarijärvi Suvi Ahola
puh. 045 513 06680
suvi.ahola@saarijarvi.fi
Jäsen Kimmo Kinnunen, Saarijärvi Risto Vesterinen
puh. 050 542 0630
Jäsen Taru Rautiainen
taru.rautiainen@karstula.fi
Satu Koskinen
Jäsen Heikki Mäenpuro, Karstula Eero Suomäki
Jäsen Jussi Korpi, Kivijärvi
puh. 040 720 6790
Petri Leppänen
Jäsen Jouko Huumarkangas
jouko.huumarkangas@kyyjarvi.fi
Antti Tuukkanen
puh. 040 763 2821
antti.tuukkanen@kyyjarvi.fi
Jäsen Arto Seppälä
puh. 040 561 0433
arto.seppala@kannonkoski.fi
Kimmo Leppänen
puh. 040 755 8512
kimmo.leppanen@kannonkoski.fi

Hae sivustolta