Tahot ja yhteystiedot

Viitasaaren soveltavaa liikuntaa (erityisliikuntaa) järjestävät tahot ja yhteystiedot

Viitaseudun opisto:
– liikunnan suunnittelijaopettaja Anne Kivivuori p. 040 7144 490 / anne.kivivuori(at)viitasaari.fi
– rehtori Miia Kuusela p. 044 4597 359 / miia.kuusela(at)viitasaari.fi

Vapaa-aikatoimi:
– vapaa-aikatoimenjohtaja Jorma Rihto p. 044 4597 570 / jorma.rihto(at)viitasaari.fi
– liikuntaneuvoja Krista Skantz p. 040 5781453 / krista.skantz(at)viitasaari.fi

Uimahalli Simmari:
– vastaava uinninvalvoja-uimaopettaja (kuntosali) Maaret Leppänen p. 040 1853 109
– uinninvalvoja-uimaopettaja (erityisuinnit) Anne Honkala p. 040 1511 872

Terveyskeskus:
– vastaanottopalvelujohtaja Tiina Minkkinen p. 044 4597 262 / tiina.minkkinen(at)viitasaari.fi
– fysioterapeutti Heli Niskanen (lapset ja nuoret) p. 040 6690 628 / heli.niskanen(at)pihtipudas.fi
– kuntohoitaja Merja Kumpulainen(Wiitalinnan asukkaat, ikääntyvät ja erityisliikkujat) p. 044 4597 434 / merja.kumpulainen(at)viitasaari.fi
– kuntohoitaja Tarja Kauppinen (sairaalan vuodeosasto) p. 040 620 9131, tarja.kauppinen(at)viitasaari.fi

Kotihoito:
– fysioterapeutti Leena Hiipakka p. 040 6213 526 / leena.hiipakka(at)viitasaari.fi
– toimintaterapeutti Marja Kumpulainen p. 040 6532 258 /marja.kumpulainen(at)viitasaari.fi

Vammaispalvelut:
– vammaispalvelujohtaja Saila Kainulainen p. 044 4597 399 / saila.kainulainen(at)viitasaari.fi

Tekninen toimi (tilat):
– yhdyskuntatekniikan päällikkö Salla Kumpulainen p. 040 714 4870 / salla.kumpulainen(at)pihtipudas.fi

Neuvostot:
– Vammaisneuvosto: puheenjohtaja Aarne Uljanoff, aarnen31@gmail.com ja varapuheenjohtaja Birgitta Paanila p.  044 3084 193
– Vanhusneuvosto: puheenjohtaja Arvo Pietiläinen p. 0400 347 324, sihteeri Tarja Tossavainen p. 040 1797 505

Yksityiset toimijat:

– Fysioterapia- ja lääkärikeskus Täsmähoito Oy (erityisliikkujien yksilöterapiat Kelan ja terveyskeskuksen kautta sekä yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat, kuntosali) p. 0400 540 666 / viitasaari(at)tasmahoito.fi
– Fysikaalinen hoitolaitos Kunnon Syke Oy (erityisliikkujien yksilöterapiat Kelan ja terveyskeskuksen kautta sekä yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat, toiminnallisen harjoittelun tila) p. 0400 406 370 / jari.pekkanen(at)kunnonsyke.fi

– Keilahallilta löytyy kevyt kahvapallo ja vierityskouru sekä mahdollisuus laitoihin, jota erityisliikkujat voivat hyödyntää. Keilahalli p. 0400 322 466 / myynti(at)keilis.fi ja Juhani Saraste (keilaajaohjaaja) p. 0400 438 000 / juhani.saraste(at)pp.inet.fi

-Naprapaatti Meri Räsänen (yksilölliset ohjaukset ja kuntosaliohjelmat) p. 050 4915 145, naprapaattimeri(at)gmail.com

Seuratoiminta:

– Viitasaaren Viesti järjestää monipuolista liikunnallista toimintaa, johon erityistä tukea tarvitsevat lapset ja nuoret voivat osallistua (hiihto, yleisurheilu, salibandy). Jos haluat lapsen mukaan toimintaan, ota yhteyttä ensin vastuuhenkilöihin ja neuvotelkaa yhdessä lapsen mukaantulosta.
– hiihto, suunnistus (Viisu): Enna Huuskonen p. 040 7500 245 / enna.huuskonen(at)tasmahoito.fi
– yleisurheilu: Anne Kivivuori p. 040 7144 490 / anne.kivivuori(at)viitasaari.fi
– salibandy (seurakunta) Jussi Summala, p. 050 5884 903, juha.summala@evl.fi
– rinnejaosto koordinoi erityistä tukea tarvitsevien laskettelua ja jaostolta löytyy lasketteluun soveltuva kelkka. Yhteyshenkilö Harri Helle p. 041 5442 215, harri.helle@icloud.com

– paikkakunnalta löytyy  lisäksi lukuisia kansanterveys-, potilas- ja eläkejärjestöjä, jotka järjestävät ohjattua toimintaa

Muu toiminta:

Erityisliikunnan moniammatillinen työryhmä perustettu vuonna 2017. Työryhmän jäsenet: Jorma Rihto, Kati Laine-Rissanen, Krista Skantz, Miia Kuusela, Anne Kivivuori, Maaret Leppänen/Anne Honkala, Saila Kainulainen, Salla Kumpulainen ja Tiina Minkkinen.

Meijän polku -hanke

Meijän polku -hankeLisää tietoa erityisliikkumisesta saat Maliken, SOLIAN ja Suomen Vammaisurheilu- ja liikunta VAU ry:n verkkosivuilta.

Hae sivustolta