Kaupunki vaatii Rinki Oy:ltä lisää ekopisteitä Viitasaarelle – Kaupunginhallitus kokoontui ensimmäistä kertaa uudella kokoonpanolla

Julkaistu 11.06.2025

Viitasaaren kaupunginhallitus kokoontui ensimmäisen kerran kesäkuun 2025 alussa alkaneella valtuustokaudella. Kaupunginhallitus päätti lausunnosta Suomen Pakkauskierrätys Rinki Oy:lle, joka vastaa Viitasaarella tuottajavastuulla olevien pakkausten kierrätyksestä. Lausunnossa kaupunki vaatii Rinki Oy:ltä lisää ekopisteitä nykyisen yhden lisäksi, ja yhtiön on vastattava siitä, että pisteiden tyhjennysväli on riittävä. Kaupunki edellyttää Rinki Oy:ltä toimenpiteitä jo kesän 2025 aikana, koska kevään ongelmat ovat aiheuttaneet merkittävää haittaa viitasaarelaisille. Lisää aiheesta erillisessä tiedotteessa. Lisäksi kokouksessa merkittiin esityslistaan teknisenä täydennyksenä, että ympäristösuojeluviranomainen tekee jätepisteiden seurantaa satunnaisten havaintojen ja yleisöilmoitusten perusteella. Keski-Suomen ympäristöpalveluiden ympäristösihteeri on ollut Rinki-ekopisteen roskaantumisesta yhteydessä yhtiöön. Mahdollisen toistuvan roskaantumisen myötä ympäristönsuojeluviranomainen voi tehostaa kohteen valvontaa. 

Kaupunginhallitus päätti omasta työskentelystään uuden kauden alkaessa, muun muassa omista kokouspäivistään syksylle 2025 sekä hyväksyi talousarvion valmisteluaikataulun. Hallitus esittää kaupunginvaltuustolle, että se hyväksyy sille esitetyt syksyn kokouspäivät. 

Aurinko- ja tuulivoimapuiston rakentamista Viitasaaren Karhukorpeen suunnitteleva Eolus Finland Oy on lähestynyt kaupunkia maanvuokrasopimusasioissa. Kaupungilla on suunnittelualueella alle 10 hehtaarin maa-alue, jolla on sijainnut ennen kaatopaikka. Kaupunginhallitus päätti palauttaa vuokra-asian uudelleen valmisteluun. 

Kaupungille on tarjottu seitsemää tonttia Kurkelasta. Kaupunginhallitus päätti, ettei kaupunki osta tontteja, koska kaupungilla on mittava vapaiden tarjonta jo olemassa. Mustaniemen teollisuusalueella olevan teollisuustontin kaupunki ottaa vastaan, koska tontin aiemmin kaupungilta ostaneella yhtiöllä ei ole edellytyksiä tontille rakentamiseen. 

Kokouksessa käsiteltiin vuoden 2024 arviointikertomusta, joka merkittiin tiedoksi ja kaupunginhallitus pyysi lautakunnilta ja palvelualueilta vastineet havaintoihin ja suosituksiin. Kaupunginhallituksen on määrä käsitellä vastinetta arviointikertomukseen kokouksessaan 20.10.2025. Kaupunginhallitus käsitteli myös muun muassa avustusanomusta sekä kuntalais- ja valtuustoaloitteita. Aloitteet ohjattiin eteenpäin lautakuntien käsiteltäviksi. Uuden valtuustokauden myötä kaupunginhallitus nimitti edustajiaan lautakuntiin, valitsi edustajia yhtiö- ja vuosikokouksiin sekä kutsuntalautakuntaan ja päätti sisäiset tarkastajista 

Kaikki käsitellyt asiat ovat tarkastamattomassa pöytäkirjassa (PDF), liitteitä esityslistan yhteydessä. 

Takaisin uutisiin

Hae sivustolta