Viitasaaren elokuvaviikkoa vietetään 50-vuotisjuhlien merkeissä keväällä 2025!
Uskomattomat puoli vuosisataa täyttävä elokuvajuhla saapuu vakiintuneeseen esityspaikkaansa nuorisotalon teatteriin (Koulukuja 8, Google Maps) keskiviikosta sunnuntaihin 9.-13.4.2025 ja tuo mukanaan leikkauksen viime vuoden lopun ja tämän kevään huikeasta elokuvakattauksesta! Elokuvaviikon järjestävät yhteistyössä Keski-Suomen elokuvakeskus ja Viitasaaren kaupunki.
Suomalaisen elokuvan taso vuosina 2024 ja 2025 on ollut juhlan arvoista, joten elokuvaviikko on ylpeä saadessaan esittää viiden päivän ajan näytteitä kotimaisen elokuvakentän koko skaalalta. Esillä elokuvaviikolla on niin henkilökuvat ja dokumentit (Tiedustelijat, Kurkien äiti, Ismo – Maailman hauskin ulkopuolinen), komedia (Kenraaliharjoitus, Kyllä isä osaa -elokuva, 100 litraa sahtia), draama (Valitut, Kesäkirja, Ei koskaan yksin, Levoton Tuhkimo, Uhma, Häjyt 2) kuin lastenelokuvakin (Risto Räppääjä ja kaksoisolento). Koko ohjelmisto on esillä elokuvaviikon verkkosivuilla.
Liput elokuviin 14,50€/12,50€ (halvempi lippu työttömät, eläkeläiset, opiskelijat). Lippusi voit varmistaa jo nyt ennakkoon osoitteesta ksek.fi/viitasaari, tai ovelta alkaen 30 minuuttia ennen elokuvaa, niin kauan kuin lippuja riittää.