Viitasaaren vuoden 2027 talousarvion laadinta käynnistyi – Kaupunginhallitus valitsi metsäomaisuuden hoitopalveluiden toteuttajan vuosille 2027-2031

Julkaistu 25.06.2026

Viitasaaren kaupunginhallitus käynnisti talousarvion ja -suunnitelman 2027-2029 laadinnan. Maanantain 22.6.2026 kokouksessa hyväksyttiin talousarvion ja -suunnitelman laadintaohje sekä vuoden 2027 talousarvion suunnittelukehys. Käyttötalouden suunnittelukehys on määritetty palvelualuekohtaisesti. Talousarviota laadittaessa on huomioitava kaupunginvaltuuston aiemmin kesäkuussa hyväksymä talouden tasapainotusohjelma toimenpiteineen. Kaupunginhallitus käsitteli myös aikataulua, joka on osana asiakohtaa esityslistalla.

Tuunaripajan ja siihen liittyvä kierrätyskeskustoiminta lakkautetaan kesäkuun 2026 loppuun, päätti kaupunginhallitus ja irtisanoi myös tilojen vuokrasopimuksen. Tuunaripajan toiminnan lopettaminen on osa 15.6.2026 hyväksyttyä talouden tasapainottamisohjelmaa 2026-2029. Työllistämisen toimenpiteitä jatkokehitetään muilta osin talousarviosuunnittelun osana. Tuunaripaja on ollut osa kaupungin työllistämistoimintaa. Tilanne on kuitenkin muuttunut sekä hyvinvointi- että työllisyysalueuudistuksen myötä. Tuunaripajan ja ylipäätään työpajatoiminnan taloudellinen perusta on heikentynyt aiemmasta olennaisesti, kun kunnat eivät voi hyödyntää palkkatukea aiempaan tapaan pitkäaikaistyöttömien tyllistämisessä. Kierrätyskeskustoiminnan jatkamiseen on selvitetty muiden paikkakunnan toimijoiden halukkuutta, mutta toistaiseksi uutta toimijaa ei ole löydetty. Kaupunginhallitus äänesti kokouksessa tehdystä esityksestä, joka koski sitä, tulisiko kierrätyskeskus toimintaa markkinoida uuden toimijan löytämiseksi ennen toiminnan päättämistä. Alkuperäinen ehdotus jäi voimin äänin 5-3.

Kaupunginhallitus valitsi kaupungin metsäomaisuuden hoitopalveluiden toimittajaksi hankintakaudelle 2027-3031 Metsänhoitoyhdistys Keski-Suomi ry:n. Sopimuskautta voidaan jatkaa kahdella optiovuodella vuoden 2033 loppuun. Hankinta sisältää muun muassa puukauppapalvelut, metsänhoitopalvelut, metsäsuunnitelman ylläpito ja kaupungin metsäomaisuuden tilan seurannan, raportoinnin sekä talousarvion laadinnan. Leimikoiden yhteispinta-ala on hankintakaudella metsäsuunnitelman mukaan noin 162,5 hehtaaria. Raivaussahatyötä, sisältäen varhaisperkausta, taimikonhoitoa ja ennakkoraivuuta arvioidaan tulevan hankintakaudella yhteensä noin 117 hehtaaria ja taimikon perustamistyötä noin 70 hehtaarille. Kasvatus- ja ravinnelannoitusten määräksi on arvioitu yhteensä noin 52 hehtaaria.Valinnan perusteena oli kilpailutuksen mukainen edullisin vertailuhinta, joka oli MHY:n kohdalla 202 606,50 euroa.

Kaupungin lausunnossa toimeentulotuesta annetun lain muuttamiseen liittyen todetaan, että esitetyistä lakimuutoksista kunnille aiheutuvat kustannukset tulee korvata täysimääräisesti. Viitasaren kaupunki katsoo, että lähtökohtaisesti perustoimeentulotuen rahoitusvastuun ei tulisi kuulua kunnille. Perustoimeentulotuki on sosiaalihuoltoon kuuluvaa viimesijaista sosiaaliturvaa, jonka tarveperustaan ja myöntämiseen kuntien vaikutusmahdollisuudet ovat välillisiä ja sote-uudistuksen jälkeen entistä vähäisempiä. Monet pitkäaikaisten tukitarpeiden taustalla olevat ilmiöt kuten työkyvyttömyys tai syrjäytyminen kytkeytyvät ensisijaisesti sosiaali- ja terveyspalvelujärjestelmään, lausunnossa sanotaan.

Kokouksessa evästettiin eri yhtiökokousten edustajia. Viitasaaren Vuokra-asunnot Oy:n yhtiökokousta käsitellään tarkennuksin uudestaan 29.6.2026 alkavalla viikolla.

Kaupunginhallitus käsitteli myös muun muassa kaupunginjohtajan katsausta ajankohtaisiin asioihin sekä kaupunginjohtajan palkitsemista ylimääräisillä vapaapäivillä hänelle asetettujen tavoitteiden saavuttamisesta.

Kaikki käsitellyt asiat tarkastamattomassa pöytäkirjassa (PDF) ja liitteitä on julkaistu esityslistan yhteydessä.

Takaisin uutisiin

Hae sivustolta